Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Péče o zakrslého králíčka

 

Můj králíček:

Čištění klece

Králíci jsou od přírody čistotná zvířata, takže se bez větších problémů naučí chodit na svoji toaletu. V případě, že mu do klece umístíte vyjímatelný záchůdek (nejčastěji se používají menší plastové toalety pro kočky) bude Vaše péče o klec jendodušší v tom směru, že záchůdek jenom vyjmete a vyměníte znečištěnou podestýlku za novou. V případě, že klec není dostatečně prostorná a neumístíte do ní toaletu, je zpravidla potřeba každý den vybrat počůraný roh a doplnit novou podestýlkou. Podle potřeby se vymění celá podestýlka v kleci.

Dále je potřeba dbát i na hygienu misek a napáječek. Měly by být neustále čisté, neupatlané od trusu a zbytků jídla. Jednou za čas je vhodná desinfekce misek a napáječky, můžete to provést octovou vodou, vyvařením a podobně. Chcete-li použít různé chemikálie, dejte si pozor, aby nezůstaly jakékoliv zbytky na příslušenství a králíček je neolízal!

Přibližně jednou za měsíc je vhodné omýt celou klec, včetně mříží. Dezinfekce celé klece je nutná jen v případě nějaké nemoci, případně preventivně jednou ročně.

Péče o srst a tělo

Stříhání drápů

V přírodě králík hrabe a protože většinou v domácích podmínkách takovou možnost nemá, drápy mu po čase začnou přerůstat a překážejí králíčkovi v běhání a způsobuje mu to bolest. Proto je nutné jednou za čas (zhruba 2x do roka) drápy ostříhat. Je vhodné pracovat ve dvou, jeden králíčka drží a konejší a druhý stříhá. Při stříhání držte packu v ruce, jemně, ale pevně. Odhrňte si chlupy, aby jste přesně viděli odkud dráp roste a viděli, kde končí živá tkáň. Do té nesmíte střihnout, králíka by to bolelo a krvácel by. U správné délky drápů by špička neměla přesahovat osrstění končetin.

Králík má na předních tlapkách 5 drápů (jeden je zevnitř končetiny, je malinko schovaný) a na zadních jen 4 drápy. Ke stříhání používáme kleštičky k tomu určené (pro psy nebo kočky).

Králíčkům je možné do klece, před klec nebo na místo, kde pravidelně běhá umístit pískový kámen nebo nějakou hrubou dlaždici, o kterou si při přebíhání bude trošku drápky obrušovat. Stříhání potom nemusí být tak časté.

V případě, že si nejste se stříháním jisti, obraťte se na svého veterinárního lékaře (nebo chovatele), který Vám to ukáže, případně králíčka ostříhá.

Přerostlé drápky

Péče o srst

Králíček se o srst stará sám olizováním (jako kočka), takže velká péče není nutná. Králíčci by se neměli koupat, protože jim při namočení kožíšku hrozí prochladnutí a není to pro ně přirozené. Králíčci poprvé línají v období okolo 6. týdne věku, dále pak mezi 3-4 měsícem a naposledy se mění srst v 6. měsíci. Dospělý králík líná 2x do roka (na jaře a na podzim). V těchto obdobích je vhodné králíčka pročesávat (např. psím nebo kočičím kartáčem), aby jste mu pomohli při obnově srsti. Většina zvířat má česání ráda, působí to pro ně i jako masáž a drbání v kožíšku. Také je dobré v období línání králíčkovi upravit jídelníček přidáním olejnin (lněné semínko, slunečnice) pro pěknější a lesklejší srst.

Čištění uší, pohlavních koutů

Občas je dobré se podívat králíčkovi do uší a v případě, že je tam nadbytek ušního mazu, lehce ho vytřít navlhčenou vatičkou (případně namočenou v dětském oleji). To samé u pohlavních koutů - jemná, méně osrstěná kůžička v okolí pohlaví, kde se můžou usazovat nečistoty. I zde jemně odstraníme vatičkou.

Kontrola chrupu

Králíčkovi kontrolujeme zuby, aby nedocházelo k přerůstání. Při občasném okusu tvrdého chleba, vetviček a jiných vhodných materiálů pro králíky by tomu u zdravých zvířat nemělo docházet (jedná se o dědičnou vadu, taková zvířata se musí vyřadit z chovu), ale když už k tomu dojde, je potřeba navštívit veterináře, který zuby zkrátí. V tomto případě bude potřeba zuby zkracovat pravidelně.

nahoru

Zakrslý liščí modrý